Stay Informed

image


November 6th Election Results

The following are the results from Equality NC and Equality NC Action Fund PAC-endorsed candidate elections in the 2018 Midterms.

U.S. House of Representatives

District 2- Linda Coleman -- Lost
District 4- David Price -- Won
District 5- DD Adams -- Lost
District 6- Ryan Watts -- Lost
District 7- Kyle Horton -- Lost
District 8- Frank McNeill -- Lost
District 9- Dan McCready -- Lost
District 10- David Brown -- Lost
District 11- Phillip Price -- Lost
District 12- Alma Adams -- Won
District 13- Kathy Manning -- Lost

State House of Representatives

District 2- Darryl Moss -- Lost
District 8- Kandie Smith -- Won
District 9- Kris Rixon -- Lost
District 11- Allison Dahle -- Won
District 13- Pene DiMaio -- Lost
District 15- Dan Whitten -- Lost
District 16- John Johnson -- Lost
District 18- Deb Butler -- Won
District 19- Marcia Morgan -- Lost
District 20- Leslie Cohen -- Lost
District 26- Linda Bennett -- Lost
District 29- Maryann Black -- Won
District 30- Marcia Morey -- Won
District 31- Zack Hawkins -- Won
District 34- Grier Martin -- Won
District 35- Terence Everitt -- Won
District 36- Julie von Haefen -- Won
District 37- Sydney Batch -- Won
District 50- Graig Meyer -- Won
District 54- Robert Reives -- Won
District 56- Verla Insko -- Won
District 57- Ashton Clemmons -- Won
District 59- Steven Buccini -- Lost
District 60- Cecil Brockman -- Won
District 61- Mary Price (Pricey) Harrison -- Won
District 62- Martha Shafer -- Lost
District 63- Erica McAdoo -- Lost
District 64- Elliot Lynch -- Lost
District 68- Rick Foulke -- Lost
District 69- Jennifer Benson -- Lost
District 74- Terri LeGrand -- Lost
District 75- Dan Besse -- Lost
District 77- Bonnie Dawn Clark -- Lost
District 82- Aimy Steele -- Lost
District 83- Gail Young -- Lost
District 84- Allen Edwards -- Lost
District 85- Howard Larsen Lost
District 86- Tim Barnsback -- Lost
District 87- Amanda Bregel -- Lost
District 89- Greg Cranford -- Lost
District 92- Chaz Beasley -- Won
District 93- Ray Russell -- Won
District 95- Carla Fassbender -- Lost
District 96- Kim Bost -- Lost
District 97- Natalie Robertson -- Lost
District 98- Christy Clark -- Won
District 100- John Autry -- Won
District 101- Carolyn Logan -- Won
District 103- Rachel Hunt -- Lost
District 104- Brandon Lofton -- Won
District 105- Wesley Harris -- Won
District 109- Susan Maxon -- Lost
District 114- Susan Fisher -- Won
District 116- Brian Turner -- Won
District 117- Gayle Kemp -- Lost
District 118- Rhonda Cole Schandevel -- Lost

State Senate

District 1- Cole Phelps -- Lost
District 2- Ginger Garner -- Lost
District 8- David Sink -- Lost
District 9- Harper Peterson -- Won
District 10- Vernon Moore -- Lost
District 15- Jay Chaudhuri -- Won
District 16- Wiley Nickel -- Won
District 17- Sam Searcy -- Won
District 18- Mack Paul -- Lost
District 19- Kirk DeViere -- Won
District 20- Floyd B. McKissick, Jr. -- Won
District 22- Mike Woodard -- Won
District 23- Valerie Foushee -- Won
District 24- J.D. Wooten -- Lost
District 25- Helen Probst Mills -- Lost
District 27- Michael Garrett -- Won
District 30- Jen Mangrum -- Lost
District 31- John Motsinger, Jr. -- Lost
District 34- Beniah McMiller -- Lost
District 35- Caroline Walker -- Lost
District 37- Jeff Jackson -- Won
District 38- Mujtaba Mohammed -- Won
District 39- Chad Stachowicz -- Lost
District 41- Natasha Marcus -- Won
District 42- Ric Vandett -- Lost
District 43- Altriese Price -- Lost
District 46- Art Sherwood -- Lost
District 47- David Wheeler -- Lost
District 48- Norm Bossert -- Lost

District Attorney

Durham- Satana Deberry -- Won
Mecklenburg- Spencer Merriweather -- Won

Mecklenburg County Commissioners

At Large- Pat Cotham -- Won
At Large- Trevor Fuller -- Won
District 3- George Dunlap -- Won
District 4- Mark Jerrell -- Won
District 6- Susan Rodriguez-McDowell -- Won

New Hanover County Commissioners

District 2- Julia Olson-Boseman -- Won

New Hanover School Board

Judy Justice -- Won

Orange County Clerk of Superior Court

Mark Kleinschmidt -- Won

Pender County Commissioners

District 2- Carol Johnson -- Lost

Wake County Commissioners

District 1- Sig Hutchinson -- Won
District 2- Matt Calabria -- Won
District 3- Jessica Holmes -- Won
District 4- Susan Evans -- Won
District 6- Greg Ford -- Won
District 7- Vickie Adamson -- Won

Wake County Clerk of Superior Court

Jennifer Knox -- Lost

Wilkes County Commissioners

L.B. Prevette -- Lost

NC Supreme Court

Anita Earls -- Won

Court of Appeals

Seat 1- John Arrowood -- Won
Seat 2- Toby Hampson -- Won
Seat 3- Allegra Collins -- Won

Superior Court

District 10D: Seat 1- Keith Gregory -- Won
District 18A: Seat 1- Lora Christine Cubbage -- Won
District 18D: Seat 1- Gavin Reardon -- Lost
District 26E: Seat 1- Donnie Hoover -- Won

District Court

District 14: Seat 6- Amanda Maris -- Win
District 26A: Seat 2- Donald Cureton -- Lost
District 26F: Seat 2- Khalif Rhodes -- Lost

Stay in Touch

Talk to us:

ENC
P.O. Box 28768
Raleigh, NC 27611
tel (919) 829-0343
fax (919) 827-4573

info@equalitync.org

Stay Connected

Follow us on:

Stay Informed

Contribute

Equality NC is a 501(c)(4) organization that supports the advocacy and lobbying activities of Equality NC. Contributions are not tax-deductible

Donate

Who We Are | What We Do | The Latest | Take Action
Privacy | Contact Us

© 2012 Equality NC · All Rights Reserved

Powered by ARCOS | Design by Plus Three